آیراوت

مشاوره رایگان و سفارش

غذای گربه های خیابانی

غذای گربه های خیابانی

غذای گربه های خیابانی متفاوت از غذاهای مورد علاقه انسان ها می باشد. غذای گربه ایرانی خیابانی را می بایست با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در اختیارشان قرار دهیم. غذای نژاد گربه خیابانی نیز مانند غذای گربه های خانگی دارای اصول و قواعد مشخص و یکسان است. در این مقاله با بهترین غذای گربه های خیابانی آشنا می شویم.

خصوصیات نژاد گربه های خیابانی

گربه های موکوتاه که دارای پوزه ی بلند و گوش های بلند هستند و در خیابان ها زندگی می کنند، دامستیک شورت هیر نامگذاری شده اند. تا سال ۱۹۶۶ نژاد گربه های خیابانی، آمریکن شورت هیر نامگذاری شده بود اما بعد از آن دامستیک شورت هیر نام گرفت. گاه نژاد خیابانی به دلیل مو بلند بودن با پرشین ها اشتباه گرفته می شود.

نژاد گربه های خیابانی بسیار باهوش و پر انرژی هستند و جنب و جوش فراوانی دارند. آن ها بسیار مستقل هستند و استقامت زیادی در بدترین شرایط زندگی دارند. هر چه رفاه یک محله بیشتر باشد، تعداد گربه های خیابانی در آن محله نیز بیشتر است. گربه های شهر برای گرفتن موش های آلوده بسیار پرکاربرد هستند.

گربه های خیابانی در باغچه ها مدفوع خود را پنهان می کنند زیرا گربه ها به طور ذاتی تنها در خاک دستشویی می کنند. این گربه ها، در بیشتر مواقع در حال لیس زدن بدن خود هستند و به همین دلیل توده های مویی در معده آن ها جمع می شود که با خوردن علف های پارک ها و باغچه ها این توده ها را بالا می آورند.

از این پس به گربه های شهرمان دیدگاه بهتری پیدا کنیم چرا که آن ها نیز نژاد دارند و بسیار باهوش هستند. نباید با بی تفاوتی از کنار آن ها بگذریم. دقت کنید که گربه های خیابانی با اندکی غذا میتوانند سرمای زمستان را سپری کنند.

غذای گربه های خیابانی فاقد مواد لبنی

لبنیات از جمله مواد غذایی هستند که مصرف زیاد آن در طول روز برای گربه ها ممنوع است. انیمیشن های موجود در بازار همواره باعث به وجود آمدن این تفکر شده اند که گربه ها از نوشیدن شیر لذت می برند، اما این فرضیه کاملاً اشتباه می باشد. معده گربه ها توانایی هضم لاکتوز موجود در شیر گاو را نداشته و مصرف آن موجب ایجاد سوء هاضمه در گربه ها می شود. دادن مقداری پنیر به صورت روزانه در غذای گربه های خیابانی اشکالی به وجود نمی آورد.

غذای گربه های خیابانی فاقد مواد کافئین دار

غذای نژاد گربه تو شهر باید فاقد هر گونه کافئین باشد، زیرا مواد کافئین دار مانند چای و قهوه برای گربه ها مضر است. از قرار دادن چای کیسه ای مصرف شده در محل عبور گربه ها خودداری کنید. مصرف کافئین برای گربه ها مرگبار بوده و معده آن ها توانایی هضم کافئین را ندارد. هم چنین از دادن شکلات کاکائویی که حاوی کافئین می باشد به گربه ها خودداری کنید. خوردن شکلات باعث به وجود آمدن مشکلات قلبی، لرزش عضلات و بروز تشنج در گربه ها شود. نوشیدنی های انرژی زا نیز حاوی کافئین بوده و نوشیدن آن توسط گربه ها موجب بروز تپش قلب، تنگی نفس و بی قراری گربه ها می شود. بنابراین دقت کنید به جای کمک به گربه های خیابانی با دادن غذای اشتباه، باعث اذیت و آزار آن ها نشوید.

غذای گربه های خیابانی فاقد مواد حاوی الکل

غذای گربه های خیابانی باید فاقد هر گونه مواد الکلی باشد. چنانچه در تهیه غذای خانگی خود از الکل استفاده کرده اید، هرگز پسماند غذای خود را به گربه دی اس اچ ندهید. مصرف الکل به میزان حتی یک قاشق چای خوری احتمال بروز مرگ را برای گربه ها به همراه دارد. خوردن الکل توسط گربه موجب آسیب شدید به مغز و کبد او می شود و یک بار امتحان کردن این قضیه به منظور شوخی و خنده، تجربه تلخی را برایتان رقم می زند. هم چنین از دادن انگور و کشمش نیز خودداری کنید.

 غذای گربه های خیابانی - پرشین پت شاپ

غذای گربه های خیابانی فاقد مواد غذایی شیرین و سرد

غذای گربه های خیابانی می بایست فاقد هر گونه مواد شیرینی باشد. طعم شیرینی از جمله طعم هایی است که گربه ها فاقد توانایی چشیدن این طعم هستند، در نتیجه اگر خوردن انواع شیرینی برای ما انسان ها لذت بخش است، برای گربه ها مضر و خطرناک است. از دادن مواد شیرین به صورت طبیعی و حتی بدون شکر و دارای قند مصنوعی مانند زایلیتول به گربه ها خودداری کنید. عواقب دادن مواد شیرین به گربه ها به اندازه سگ ها که موجب بروز تشنج و مرگ می شود، خطرناک نیست، اما رفتار پیشگیرانه بهتر است.

بسیاری از انسان ها از خوردن بستنی لذت وافر می برند. این ماده غذایی سرد و شیرین در گربه ها موجب انجماد مغزی می شود. تصور این امر که هر خوردنی که برای ما لذت بخش است، برای جانوران نیز همین گونه است، فرضیه کاملاً اشتباهی است. سیستم بدنی گربه ها تحمل سردی بیش از حد بستنی را نداشته و موجب بروز میگرن و یک وضعیت ناخوشایند در گربه ها می شود. مکانیزم بدن گربه ها با گرما سازگاری بهتری دارد و بیشتر گربه ها از قرار گرفتن در زیر آفتاب لذت می برند. دمای بدن گربه ها ۳۸ تا ۳۹ درجه سانتی گراد است و این به این معنی است که آستانه تحمل آن ها برای سرما پایین تر از انسان ها می باشد، به همین دلیل خوردن بستنی برای آن ها خوشایند نخواهد بود. در صورتی که در فصول گرم از خوردن بستنی لذت می برید، این خوراکی خوشمزه را به گربه ها ندهید یا اگر می خواهید او را در لذت خوردن شریک کنید، در دمای بالاتری که بستنی از حالت فریز در آمده به او بدهید.

غذای گربه های خیابانی به صورت پخته

غذای گربه های خیابانی نباید به صورت خام و نپخته باشد. مواد غذایی مانند گوشت، تخم مرغ و ماهی در صورتی که به صورت خام به گربه ها داده شود، موجب استفراغ و اسهال در گربه ها می شود. مصرف مواد خام امکان ابتلا به بیماری های سالمونلا را در گربه ها افزایش می دهد. از قرار دادن پسماند گوشت و مرغ در محل تردد گربه ها خودداری کنید و حتی الامکان آن ها را در کیسه های زباله بسیار ضخیم و به موقع در سطل زباله ها قرار دهید تا در زمان مقرر که مأموران شهرداری اقدام به تمیز کردن سطل ها می کنند، از قرار گرفتن این مواد به صورت طولانی مدت در سطل های زباله خودداری شود و موجب بروز بیماری در گربه DSH نشود. از دادن غذاهایی مانند ماکارونی که حاوی مقدار بالای کربوهیدرات هستند، همچنین مواد غذایی مانند سیر و پیاز در غذای گربه های خیابانی بپرهیزید.

غذای گربه های خیابانی متمایز از غذای سگ ها

غذای گربه های خیابانی متمایز از غذای سگ ها می باشد. شاید دادن غذاهای آماده سگ برای گربه ها خوشایند باشد، اما مصرف طولانی مدت آن برای گربه ها باعث سوء تغذیه می شود. غذای گربه DHS باید حاوی مقدار زیادی پروتئین باشد و در دو نوع غذای خشک گربه های خیابانی و غذای تر قابل دسترس است. غذاهای تر برای گربه ها معمولاً به صورت تن بوده که این تن ها نیز به مقدار کافی مواد غذایی مورد نیاز گربه ها را دارا نمی باشند. بنابراین بهتر است از دادن تن به صورت روزانه خودداری شود زیرا مصرف مداوم آن موجب سوء تغذیه در گربه ها می شود. استفاده از غذای خشک برای گربه ها بهتر بوده و این مواد غذایی حاوی مقدار کافی از مواد پروتئینی، کربوهیدرات و ویتامین ها برای گربه ها می باشند. دادن همزمان مواد غذایی خشک و تر برای گربه ها ایده آل محسوب شده و برای آن ها لذت بخش خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید بستن