آیراوت

مشاوره رایگان و سفارش

علت لنگیدن در سگ

لنگیدن در سگ

درست مانند انسان، سگ ها نیز گاهی اوقات دچار شکستگی استخوان و کشیدگی رباط می شوند که منجر به بروز ناگهانی لنگیدن در سگ و یا مشکلات حرکتی خواهد شد. شایع ترین علل لنگیدن در سگ ها ممکن است در اثر مشکلات مختلفی مانند آسیب بافتی، عفونت، التهاب، نقص آناتومیک و سرطان ایجاد شود.

عوامل شایع لنگیدن در سگ

 

آرتروز سگ: که به آن آرتریت نیز گفته می شود از شایع ترین دلیل لَنگِش سگ است. اگرچه آرتروز معمولاً به عنوان یک بیماری مزمن مطرح می شود اما ممکن است در صورت بروز یک حرکت ناخواسته، منجر به شروع ناگهانی لَنگِش در سگ شود. به عنوان مثال، در حالی که کشیدگی رباط در سگها یک مشکل مزمن محسوب می شود، معمولاً وقتی رباط ضعیف شده آسیب دیده باشد، لَنگِش حاد ایجاد می می کند و باعث درد ناگهانی در زانو سگ می شود.

تروما: در موارد شدید تروما، اندامها ممکن است در هنگام شکستگی یا دررفتگی از زاویه غیر طبیعی آویزان شوند که منجر به خونریزی و تورم بافتهای اطراف اندام سگ خواهد شد.

مراقبت های فوری در مورد لنگیدن سگها

  • سگ را جابجا نکنید.
  • با مشاهده زاویه استخوان های شکسته (از جمله در رفتگی) را بررسی کنید.
  • به دلیل عدم تحمل وزن، احتمال شکستگی استخوان وجود دارد.
  • راه رفتن سگ ها بهتر است برای چند روز محدود شود.
  • لَنگِش مداوم (بیش از ۲۴ ساعت)، شکستگی مشکوک، تورم شدید، عدم توانایی ایستادن وکشیدن اندام نیاز به توجه فوری دامپزشک دارد.

در مواردی که سگ درد شدید یا تورم داشته باشد

اگر سگ بزرگ است و قادر به راه رفتن روی سه پا است، به او اجازه دهید تا خودش مسیری را تا ماشین شخصیتان یا ماشین حمل سگ راه برود و سریعاً او را به سمت دامپزشک ببرید.

سگ های کوچک باید به آرامی حمل شوند

در صورت آسیب دیدگی کمر، حتما سگ خود را از زیر شکم و قفسه سینه بغل کنید.

در مواردی که لَنگِش به صورت خفیف و جزئی باشد برای کمک به کاهش التهاب، یک کمپرس سرد روی محل آسیب دیده بگذارید.

اگر محل آسیب دیده دچار التهاب شده باشد یا سگ بیش از ۲۴ ساعت درد میکشد، یک کمپرس گرم را در محل آسیب دیدگی قرار دهید تا به کاهش درد سگ کمک کند. برای درمان بعدی، سگ خود را نزد دامپزشک ببرید. بدون تجویز دامپزشک از داروهای ضد درد استفاده نکنید. ایبوپروفن و آسپرین ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی برای سگتان ایجاد کنند. برای پی بردن صدمات در بافت آسیب دیده سگ خود، دامپزشک شما ممکن است ام آر آی (MRI) و یا عکسبرداری تجویز کند. جهت بهبودی وضعیت، به سگتان اجازه دهید تا چند روز و یا حتی چند هفته به طور کامل استراحت کند. از فعالیت اضافی و راه رفتن سگ خود جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید بستن