آیراوت

مشاوره رایگان و سفارش

سگ نژاد پوینتر

پوینتر

نژاد پوینتر را در بیش از چند سال پیش برای دنبال کردن پرندگان و حیوانات کوچک مثل خرگوشها پرورش داده بودند، پوینتر یک سگ خوب همه کاره و برای خانواده یک سگ استثنایی است. او در بسیاری از عرصه ها برتری دارد از زمین شکار گرفته تا شو حلقه، از چابکی تا اطاعت. پرانرژی و سرگرم کننده است و درخانه هایی که عضوی از افراد خانواده به حساب بیاید بهترین عملکرد را دارد.

آمار حیاتی نژاد پوینتر | Pointer

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی

قد: ۵۸ تا ۷۱ سانتی متر

وزن: ۲۰ تا ۳۴ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

نکات برجسته نژاد پوینتر | Pointer

 • پوینترها بسیار فعالند و به فعالیت شدید روزانه نیاز دارند. اگر شما حداقل یک ساعت در روز وقت و زمان کافی برای پوینتر نداشته باشید، نباید او را انتخاب کنید.
 • پوینترها اگر خسته شوند و یا به اندازه کافی فعالیت و ورزش نداشته باشند ممکن است بسیار خرابکار شوند، بخصوص اگر در سنین پایین باشند. خرابکاری آنها شامل جویدن، کندن و یا بسیاری رفتارهای منفی دیگر است که نتیجه آن پرداخت صورت حساب گران دامپزشک و هزینه تعویض وسایل برایتان می شود.
 • پوینترها سگهای خانواده فوق العاده ای هستند، که وقتی به سن بلوغ میرسند و رشد می کنند می توانند زمانی خوبی را با افراد خانوده سپری کنند. یک پوینتر نباید بیرون از خانه زندگی کند و باید در کنار خانواده از زندگی مانند آنها لذت ببرد.
 • اگرچه پوینترها میانه خوبی با بچه ها دارند، بخصوص اگر با آنها بزرگ شده باشند، اما گزینه مناسبی برای خانه هایی که کودکان نوپا دارند نیستند. آنها در زمان تولگی ممکن است غیر قابل کنترل شوند و ناخواسته به بچه ها با ضربه زدن و کشیدن آنها و یا تکان دادن دمشان آسیب و صدمه بزنند.
 • پوینترها گزینه مناسبی برای زندگی آپارتمانی نیستند؛ برای آنها بهتر است که در خانه هایی باشند که یک حیاط بزرگ محصور داشته باشد که بتوانند در آنجا انرژی خود را تخلیه کنند.
 • پوینترها به طور کلی میانه خوبی با سگها و حیوانات خانگی دیگر دارند، بخصوص اگر با آنها بزرگ شده باشند. با این حال ممکن است نسبت به پرندگان خانگی بسیار علاقه مند شوند، که در اینصورت شما باید از هر دوی آنها محافظت کنید. قطعا شما نمی خواهید که پوینتر با نوک طوطی مجروح شود و نمی خواهید هم که پوینتر سعی کند طوطی یا قناری یا فنچ را بگیرد.
 • پوینترها با ذهنیتی نسب به خودشان بسیار قوی و پرانرژی هستند. آنها انتخاب خوبی برای کسانی که بار اوشان است سگ نگهداری می کنند و یا کسانی که قدرت کافی برای مدیریت کردن و دادن ورزش و فعالیتی که به آن نیاز دارند نیستند.
 • آموزش این نژاد بسیار ضروری است زیرا او از خودش اراده دارد. آموزش زمان بر است، اما یکی از پایه های اساسی است زیرا بعد از آن در مسابقات مختلف سگها هیچ محدودیتی برای پوینتر وجود نخواهد داشت.
 • پوینترها ریزش موی متوسطی دارند و به نظافت و آراستگی حداقلی نیازدارند.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

وزن و اندازه نژاد پوینتر | Pointer

وزن در نرها: (۳۰-۳۴) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۲۰-۳۰) کیلوگرم.

قد در نرها: (۶۴-۷۱) سانتی متر، قد در ماده ها: (۵۸-۶۶) سانتی متر.

شخصیت نژاد پوینتر | Pointer

فداکار و حتی انس گرفته، پوینتر به عنوان یک همدم و همراه با این خصوصیات توصیف می شود. او یک روحیه رقابتی و استقلال دارد، اما همچنین بسیار مهربان و بازیگوش است. او یک سگ نگهبان فوق العاده است، از اموالش محافظت می کند و نسبت به هرچیز غیر معمولی هشدار می دهد. در زمین شکار او بسیار شجاع است. در امتحانات اطاعتی او حاضر و با پشت کار است و فرمان بیا را به خوبی می شناسد.

پوینترها نیاز دارند که خیلی زود و از سنین پایین اجتماعی شوند و آموزش ببینید. مانند هر سگی، آنها هم اگر بدرستی اجتماعی نشوند ممکن است ترسو بار بیایند. قرار گرفتن در معرض برخورد با افراد مختلف، صداها، مناظر و تجارت گوناگون راهی است برای اینکه مطمئن شوید بیگل در جهت تبدیل شدن به یک سگ خوب گردشی رشد خواهد کرد.

پوینترها با مردم به خوبی کار می کنند، اما بدلیل میراث شکاری که دارند– اغلب به خوبی درگیر کارهایی می شوند که راهی به شکار کردن دارد– آنها با ذهنیت که از خود دارند دارای استقلال هستند. پوینترها می خواهند بفهمند که چرا شما از آنها می خواهید کاری را قبل از انجام سایر دستوراتی که به آنها می دهید انجام دهند. با مهربانی و ثبات به آنها آموزش دهید و از تقویت مثبت مثل غذاهای تشویقی و ستایش استفاده کنید. پوینترها با رفتار خشن به سادگی خیره و لجباز می شوند و از انجام کارهایی که از آنهاخواسته اید سر باز می زنند. بهترین کار برای شما این است که آموزش را برای او سرگرم کننده نگه دارید. پوینترهای شنوایی خوبی دارند و اگر چیزی هیجان انگیزتر برایشان باشد دیگر توجه ای به شما نخواهند داشت.

پوینتر یک سگ فعال است که در روز به یک یا دو ساعت فعالیت و ورزش نیاز دارد. فعالیت ذهنی هم به همان اندازه برای پوینتر مهم است. این مهم است که به خاطر داشته باشید این نژاد بسیار باهوش است. اگر او کاری برای انجام دادن درحیاط یا خانه نداشته باشد، هر طور شده خودش را سرگرم می کند، شانس بیاورید کاری نکند که برای شما خشنود نباشد. پوینتر را برای مدت طولانی بدون تحرک و ورزش و فعالیت رها نکنید، زیرا زمانی که به خانه یا حیاط برگردید شاهد یک فاجعه خواهید بود.

استفاده از جعبه آموزشی راهی فوق العاده برای جلوگیری از رفتارهای مخرب پوینتر است، اما آن را بدون فعالیت های ذهنی و جسمی نمی خواهد. استفاده از جعبه آموزشی باید از سنینی پایین شروع شود. برای آموزش شما نیازمند صبر و ثبات هستید.

هنگامی که فعالیت های ذهنی و جسمی که به آنها نیاز دارد برایش فراهم شود، همدم آرامی در خانه خواهد بود و به خوشحالی در کنار شما زندگی خواهد کرد.

مشکلات و سلامتی نژاد پوینتر | Pointer

پوینتر ها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه پوینتر ها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • دیسپلازی ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. اگر شما در حال خرید توله سگ هستید حتما از پرورش دهنده آن سوال کنید که آیا آزمایشات مربوط به این بیماری برروی پدر و مادر آن سگ انجام شده است یا خیر و از عاری بودن هرگونه مشکلی مطمئن شوید. دیسپلازی ران یک بیماری وراثتی است اما ممکن است تحت عوامل محیطی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات وارده بر اثر پریدن و افتادن برروی سطوح نیز ایجاد شده باشد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA) : یک مشکل از خانواده بیماریهای چشم است که شامل زوال تدریجی شبکیه چشم است. در اوایل بیماری، سگ بیمار دچار شب کوری میشود. با پیشرفت بیماری آنها در طول روز هم بینایی خود را از دست میدهند. بسیاری از سگهایی که افق دیده شان محدود میشود و یا کاملا از بین میرود، بخوبی خود را با شرایط سازگار می کنند. پرورش دهندگان معتبر سالانه چشم سگ را توسط یک دامپزشک متخصص چشم معاینه کرده و گواهی سلامت دریافت می کنند.
 • صرع: یک بیماری ارثی است که اغلب نه همیشه ممکن ارثی باشد. ممکن است باعث تشنج خفیف یا شدید شود و همراه با رفتارهای غیر معمول (مانند دویدن دیوانه وار یا حالت تعقیب کردن یا پنهان شدن) ویا حتی سقوط و افتادن، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و تشنج ترسناک باشد، اما پیش آگهی دراز مدت برای سگ مبتلا به صرع ایدیوپاتیک بسیار خوب است. مهم است که سگ را برای تشخیص و درمان مناسب نزد دامپزشک ببرید. (بخصوص که تشنج میتواند علل دیگری هم داشته باشد) صرع را می توان با دارو کنترل کرد اما درمان نمی توان کرد.
 • نورو تروپیک استخوانی: یک بیماری استخوانی نادر است که بین سنین ۳ تا ۹ ماهگی رخ میدهد و توسط اختلال در اعصاب ایجاد می شود. این موضوع می تواند منجر به انحطاط ستون فقرات شود.
 • آلرژی: آلرژیها بیماریهای شایعی در بین سگها هستند. ۳ نوع اصلی آلرژی وجود دارد: آلرژی به مواد غذایی، که طی فرآیند حذف برخی از مواد غذایی از رژیم غذایی سگ درمان میشود. آلرژیهای تماسی، ناشی از واکنش به یک ماده یا چیزی که بدن سگ با آن در تماس است؛ مانند :ملافه، پودر کک، شامپو سگ و دیگر مواد شیمیایی که با از بین بردن علت بروز آلرژی این بیماری هم درمان میشود. آلرژی استنشاقی، که ناشی از استنشاق کردن ذرات داخل هوا مانند: گرده گیاهان، گرد و خاک و کپک می باشد. درمان بستگی به علت دارد و ممکن است شامل محدودیت های رژیم غذایی، دارویی و تغییرات محیطی باشد.
 • چشم گیلاسی: این بیماری زمانی رخ می دهد که غده ای که بعنوان چشم سوم شناخته شده است متورم می شود. این غده متورم شده یک توده قرمز رنگ شبیه به گیلاس است، که در گوشه داخلی چشم سگ بوجود می آید. درمان این بیماری معمولا جراحی است.
 • آنتروپیون: این نقص، معمولا در شش ماهگی بروز میکند، در آن پلک بسمت داخل چشم پیچ میخورد و باعث تحریک و زخم شدن کره چشم میشود. ممکن است یک یا هردو چشم مبتلا شوند. اگر متوجه شدید که سگ چشمش را میخاراند، ممکن است به آنتروپیون مبتلا شده باشد. این بیماری را بشرطی که سگ به سن بلوغ رسیده باشد میتوان با جراحی درمان کرد.
 • آب مروارید: کدورت در عدسی چشم است که باعث کوری میشود. سگ مبتلا دارای یک ظاهر ابری است. این یک بیماری است که با بالا رفتن سن رخ میدهد. آب مروارید توسط عمل جراحی درمان میشود.
 • کندرو دیسپلازیا: این اختلال ژنتیکی معمولا با کوتولگی اشتباه می شود. در این نژاد سگ دچار تغییر غیر طبیعی اندام شده و کوتاه می شود. شدت آن متفاوت است از موارد تقریبا عادی شروع شده تا فلجی. درمواردی که شدت آن کم است سگهای زندگی کامل و سالمی دارند، اما سگی که با این بیماری شناخته شده است نباید پرورش داده شود تا ژن بیماری دیگر منتقل نشود.
 • بیماری آدیسون: این بیماری بسیار جدی است و بدلیل تولید ناکافی هورمون های آدرنالین از غده آدرنال ایجاد می شود. اکثر سگهای مبتلا به آدیسون، استفراغ کرده، بی اشتها هستند و انرژی کمی دارند. از آنجائیکه این علائم مبهم است و ممکن است با شرایط دیگری اشتباه گرفته شود، ممکن است به آسانی تا مراحل پیشرفته تشخیص داده نشود. نشانه های بیشتر زمانی رخ می دهد که سطح پتاسیم بالا رفته باعث تداخل در عملکرد قلب شده، در نهایت منجر به شوک شدید و مرگ می شود. اگر دامپزشک به آدیسون مشکوک شود یک سری آزمایشات را حتما انجام می دهد.
 • بیماری جرب دموکتیک: تمام سگها مسافران کوچکی به نام کرمهای دموکس با خود حمل می کنند. سگ مادر این کرمها را به توله هایش در اولین روزهای زندگی منتقل می کند. این کرم نمی تواند به انسان یا به سگهای دیگر منتقل شود؛ فقط مادر می تواند این کرمها را به توله هایش منتقل کند. کرمهای دموکس برروی فولیکول های مو زندگی می کنند و معمولا باعث هیچ مشکلی نمی شوند. اگر پوینتر شما دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشد می تواند بیماری جرب دموکتیک را گسترش دهد. این بیماری می تواند موضعی یا عمومی باشد. در مورد موضعی، تکه های قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ریزش مو در سر، گردن و پاهای جلویی دیده می شود. درمورد دموکتیک عمومی این بیماری کل بدن را تحت پوشش قرار می دهد. سگ مبتلا دچار پوست تکه تکه شده، طاسی نقطه ای و عفونت پوستی در سراسر بدن می شود. آکادمی امریکایی دامپزشکی می گوید که این بیماری ارتباط ژنتیکی دارد.
 • کیست پوستی: کیست بصورت کیسه های پر از مایع در زیر پوست بوجود می آید. بسیاری از انواع مختلف آن وجود دارد و درمان برای هر مورد متفاوت است.

مراقبت از نژاد پوینتر | Pointer

پوینترها از اینکه بیرون از خانه های بزرگ و در کنار افراد خانواده باشند لذت می برند، اما نباید در بیرون از منزل زندگی کنند. آنها در خانه هایی که فعالیت بیرون از خانه مانند پیاده روی، تفریح در فضای باز زیاد دارند بسیار عملکرد خوبی خواهند داشت. آنها به یک حیاط بزرگ حصار کشی شده برای دویدن نیاز دارند.

پوینترهای سگهای فعال و باهوشی هستند که به فعالیتهای روزانه نیاز دارند. سگ پوینتر به عنوان یک سگ شکاری پرورش یافته است و می تواند کل روز را کار کند. او حداقل به یک ساعت ورزش در طول روز ویا حتی بیشتر در صورت امکان نیاز دارد. هنگام دویدن همراهتان باشد، به او یاد دهید که هنگام دوچرخه سواری کنار شما بدود، بازی فریزبی در حیاط، آموزشهای چابکی یا دیگر بازیهای سگها برای او بسیار خوب است.

یک توله پوینتر هنوز در حال رشد کردن است و به ورزش شدید نیاز ندارد. به او اجازه دهید که بازی کند و در طول روز چرت بزند و پریدن را برای او محدود کنید تا زمانی که به رشد کامل یعنی حدود سن ۱۸ ماهگی برسد. پریدن و دویدن برروی سطوح سخت در سن پایین به مفاصل آسیب زده و باعث بروز مشکلات ارتوپدی می شود.

حیاط حصار کشی شده یک ضرورت است. پوینترها بو می کشند و برای مسافت های طولانی دنبال بو می دوند. آنها نمی دانند که بعد از دویدن برای مسافت های طولانی چطور راه برگشتشان به خانه را پیدا کنند. برای برخی از پوینترهای استفاده از حصارهای الکترونیکی زیرزمینی خوب است.

تغذیه نژاد پوینتر | Pointer

میزان توصیه شده روزانه: ۲ تا ۳ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

آراستن نژاد پوینتر | Pointer

شکارچیان قدیمی می گویند که یک پوینتر خوب بد رنگ نخواهد بود. پوینتر یک پوشش قابل توجه به رنگ جگری ( قهوه ای تیره )، سیاه، نارنجی، لیمویی همراه با یا اینکه بدون یک پس زمینه سفید دارد. بعضی از پوینترها لکه های تیره یا روشن روی مناطق سفیدشان دارند که به آنها تیک گفته می شود. ممکن است که پوینترهای سگ رنگ (سفید، بعلاوه دو رنگ دیگر) هم وجود داشته باشند، اما خیلی معمول نیستند. پوینترهای تیره رنگ یک بینی سیاه یا قهوه ای دارند؛ پوینترهای روشن یک بینی روشن یا گوشتی رنگ دارند.

پوشش آنها کوتاه، صاف و براق است. هفته ای یک بار بدن او را با یک دستکش مخصوص شانه بزنید. او ریزش موی کمی دارد و شانه زدن منظم به حذف موهای مرده کمک می کند.

در اغلب موارد شانه زدن منظم و پاک کردن با یک دستمال مرطوب او را تمیز نگه میدارد، اما ممکن است که به سه یا چهار بار حمام در سال نیاز داشته باشد. از یک شامپوی مخصوص سگها استفاده کنید که از خشک شدن پوست سگ جلوگیری کند و از شستشو کامل بعد از آن مطمئن شوید تا ته مانده شامپو روی پوست باعث خارش نشود.

اگر صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند. ناخنهایش را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید. ناخنهای پای سگ به رگهای خونی متصل است و اگر بیش از اندازه کوتاه کنید ممکن است خونریزی کند- وسگ ممکن است برای دفعه بعد که ناخن گیر را می بیند با شما همکاری نکند. بنابراین اگر تجربه این کار را ندارید از دامپزشک یا یک آرایشگر کمک بگیرید.

گوش او را باید هرهفته از لحاظ قرمزی یا بوی بد که نشانه های عفونت هستند بررسی کنید. گوش را یک پنبه مرطوب ملایم تمیز کنید. چیزی را به داخل کانال گوش فرو نکنید؛ فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

سگها در مورد پاهایشان حساس اند، به پنجه های آنها رسیدگی کنید. داخل دهان را بررسی کنید.

همانطور که اورا نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب برروی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند.

میزان سازگاری نژاد پوینتر | Pointer با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

پوینترها معمولا با بچه ها و دیگر حیوانات به خوبی کنار می آیند بخصوص که اگر به آنها بزرگ شده باشند. بطوریکه گفته شد شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه بر روی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. مهم نیست چقدر دوستانه، هرگز کودک را با سگ تنها نگذارید.

محل نگهداری نژاد پوینتر | Pointer

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست! زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید بستن