آیراوت

مشاوره رایگان و سفارش

سگ نژاد لهاسا آپسو

لهاسا آپسو

خاستگاه سگ نژاد لهاسا آپسو تبت است، جائیکه در آن بعنوان سگ نگهبان کاخها و صومعه های کوهستانهای سرزمین مادریش بسیار مورد توجه بوده است. امروز لهاسا دیگر بعنوان سگ نگهبان کاخها استفاده ای ندارد، اما در درجه اول یک سگ همدم و همراه برای خانواده هاست که وفادارانه خانواده را از خطر حفظ میکند. هرچند قد و قامت کوچکی دارد، اما او بسیار قوی و یک سگ مستقل است.

آمار حیاتی نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso

دسته بندی نژاد: سگهای همدم

قد: ۲۳ تا ۲۸ سانتی متر

وزن: ۵ تا ۷ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

نکات برجسته نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso

 • سگ لهاسا آپسو بسیار مستقل است؛ هدف او جلب رضایت و خوشنودی خودش است، نه شما.
 • لهاسا ذاتا یک رهبر است و اگر به او اجازه دهید شما را هم رهبری خواهد کرد.
 • لهسا بطور غریزی یک سگ نگهبان است. هیچ تغییری در این زمینه وجود ندارد، هرچند که شما می توانید رفتارهای خوب خانواده سگها را به او آموزش دهید. اینکه او در سنین اولیه در اجتماع قرار بگیرد، نکته مثبت و کمک بسیار خوبی است برایش تا یک سگ مهربان و خوش مشرب شود.
 • سیر تکاملی رشد لهاسا بسیار کند و آرام است. انتظار زیادی نداشته باشید که خیلی زود و زیاد رشد کند.
 • پوشش زیبای لهاسا به مراقبت، نظافت و آرایش زیادی نیاز دارد. انتظار می رود که مجبور باشید کار زیادی را برایش انجام دهید، یا اینکه هزینه زیادی به آرایشگرهای حرفه ای پرداخت کنید.
 • مراقبت از دندانها یک ضرورت است، دندانهایش را بطور منظم مسواک بزنید و از دامپزشک بخواهید که دندانها و لثه هایش را بطور دوره ای و منظم بررسی کنید.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

وزن و اندازه نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso

وزن در نرها: (۶-۹) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۶-۹) کیلوگرم.

قد در نرها: (۲۵-۲۸) سانتی متر، قد در ماده ها: (۲۳-۲۶) سانتی متر.

شخصیت نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso

شخصیت لهاسا آپسو ترکیبی از خاص بودن و جالب و بامزه بودن است. او یک سگ خوشحال، شیطان و بازیگوش است؛ همچنین وفادار، مستقل و قوی است. او وظیفه اش را برای حفظ امنیت خانه و خانواده به جدیت تمام انجام می دهد؛ همچنین زمان زیادی طول می کشد تا بالغ شود، حتی بعد از آن برخی از خصیصه های تولگی اش را هم تا سنین بالا حفظ می کند.

لهاسا ممکن است که کوچک باشد، اما ضعیف نیست. او قوی و محکم است و ذاتا نسبت به غریبه ها محتاط است. او خیلی خوب با افراد دوست می شود، البته تا زمانی که احساس کند فرد مورد نظر تهدیدی برایش به حساب نمی آید. او یک سگ دیده بان فوق العاده است.

لهاسا مستقل علاقه دارد که سگی در راس باشد. آموزش و اجتماع و شروع کلاسهای توله سگ ضروری است. آنها به او یاد می دهند که چگونه رفتارهای سگی خوبی داشته باشد و مانع از این می شوند که او فکر کند می تواند طبق قاعده و قانون خودش رفتار کند. صاحبان لهاساها باید قوی و رهبرانی مهربان باشند.

لهاسا خیلی فعال نیست و از زندگی داخل خانه راضی است. برخلاف بسیاری از نژادهای دیگر، او برای کاهش سطح استرسش نیازی به فعالیت شدید ندارد. هرچند جلسات بازی و پیاده روی های کوتاه برایش هم سودمند است و هم اینکه از این کار لذت میبرد.

لهاسا دوست دارد که نزدیک افراده خانواده باشد، به دنبال شما از اتاقی به اتاق دیگر برود و یا اینکه روی دامان شما بنشیند. با این حال، بدلیل طبیعت و ذات مستقلش، زمانی که در خانه تنها بماند هم خوب است. لهاسا معمولا از اضطراب جدایی رنج نمی برد.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مشکلات و سلامتی نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso

لهاسا آپسو عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه ولفهاندهای ایرلندی همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • چشم گیلاسی: این بیماری زمانی رخ می دهد که غده ای که بعنوان چشم سوم شناخته شده است متورم می شود. این غده متورم شده یک توده قرمز رنگ شبیه به گیلاس است، که در گوشه داخلی چشم سگ بوجود می آید. درمان این بیماری معمولا جراحی است.
 • دررفتگی کشکک: این یک مشکل شایع در سگهای کوچک است. در رفتن به معنی از جا خارج شدن بخشی از استخوان یک مفصل است. اغلب در پای عقبی است که باعث درد میشود. این مشکل ممکن است فلج کننده باشد، اگرچه بسیاری از سگها با این وضعیت زندگی نسبتا عادی دارند.
 • آلرژی: آلرژیها بیماریهای شایعی در بین سگها هستند. سه نوع اصلی از آلرژی وجود دارد: آلرژی به مواد غذایی، که طی فرآیند حذف برخی از مواد غذایی از رژیم غذایی سگ درمان میشود. آلرژیهای تماسی، ناشی از واکنش به یک ماده یا چیزی که بدن سگ با آن در تماس است؛ مانند: ملافه، پودر کک، شامپو سگ و دیگر مواد شیمیایی که با از بین بردن علت بروز آلرژی این بیماری هم درمان میشود. آلرژی استنشاقی، که ناشی از استنشاق کردن ذرات داخل هوا مانند: گرده گیاهان، گرد و خاک و کپک می باشد. درمان بستگی به علت آن دارد و ممکن است شامل محدودیت های رژیم غذایی، داروها و تغییرات محیطی باشد.
 • التهاب غده چربی (SA) : این یک مشکل جدی در سگهاست. یک بیماری پوستی ژنتیکی است، که بعلت اینکه اغلب با عوارض کم کاری تیروئید، آلرژیها و یا با شرایط دیگر اشتباه گرفته می شود، تشخیص آن سخت است. هنگامی یک سگ مبتلا به SA میشود که غدد چربی پوستش به دلایل نامعلومی ملتهب شده و در نهایت از بین می رود. سگهای مبتلا با نوعی خشکی پوست، پوست پوسته پوسته شده به همراه ریزش مو در بالای سر، گردن و پشت درگیر می شوند. پوست سگ مبتلا می تواند به شدت ضخیم شود، بوی بدی بدهد و دچار عفونت پوستی ثانویه شود. دامپزشک اگر به این بیماری مشکوک شود ممکن است تیکه برداری از پوست سگ را انجام دهد. گزینه های درمانی متعدد وجود دارد.
 • خشکی چشم: این بیماری نوعی التهاب چشمی است، زمانی رخ می دهد که چشم دچار کمبود تولید اشک می شود. از علائم آن، ترشحات زرد رنگ چسبانک است، که ممکن است با بیماری ورم ملتحمه اشتباه گرفته شود. درمان آن شامل دارو، اشک مصنوعی و گاهی هم عمل جراحی می باشد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): یک مشکل از خانواده بیماریهای چشم است که شامل زوال تدریجی شبکیه چشم است. در اوایل بیماری، سگ بیمار دچار شب کوری میشود. با پیشرفت بیماری آنها در طول روز هم بینایی خود را از دست میدهند. بسیاری از سگهایی که افق دیده شان محدود میشود و یا کاملا از بین میرود، بخوبی خود را با شرایط سازگار می کنند.
 • دیسپلازی کلیوی ارثی: این بیماری یک اختلال تکاملی یا ژنتیکی مربوط به کلیه هاست، که ظاهرشان بطور محسوسی کوچک و نامنظم می شود. این بیماری شدت متفاوتی دارد: توله سگهایی که درجه بالایی از این بیماری را دارند بشدت تشنه می شوند و نسبت به سنشان بسیار کوچک هستند و اغلب از نارسایی کلیه رنج می برند. در موارد خفیف ممکن است که سگ هیچ گونه علائمی نداشته باشد.

مراقبت از نژاد لهاسا آپسو |Lhasa Apso 

لهاسا یک انتخاب عالی برای افرادی است که فضای محدودی دارند. او برای آپارتمان یا فضا و زندگی های اشتراکی بسیار مناسب است، هرچند که او از بازی کردن در بیرون از فضای خانه و داخل یک حیاط حصار کشی شده لذت می برد.

او از پیاده روی های کوتاه مدت روزانه خشنود خواهد بود. او سگ پر انرژی نیست و اگر زمانی در یک روز بارانی مجبور به یک جا ماندن باشد تمایلی به پریدن از روی دیوار و فرار کردن ندارد. او از اینکه در دامان شما بنشیند، در اطراف خانه چرخ بزند، با اسباب بازیهایش بازی کند یا اینکه با عبور رهگذران پارس کند و هشدار دهد خوشحال میشود.

آموزشهای خانگی برای لهاسا ممکن است یک چالش باشد، بنابراین استفاده از جعبه آموزشی یک کار عاقلانه است. این موضوع را هم به یاد داشته باشید که زمان زیادی طول می کشد تا این سگ بالغ شود. ممکن است زمانی که به سن یک سالگی می رسد هنوز هم رفتارهایش مانند توله سگها باشد. بخصوص درمورد آموزش باید بسیار صبور باشید.

تغذیه نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso

میزان توصیه شده روزانه: ۴/۳ تا ۱ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم میشود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

آراستن نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso

لهاسا پوششی مجلل دارد. معمولا بلند، صاف و متراکم است. او معمولا به رنگهای عسلی، سیاه، سفید، ذغالی و یا چند رنگ دیده می شود.

مراقبت و نگهداری از پوشش مجلل لهاسا کار وقت گیر و دشواری است. شانه زدن منظم روزانه و حمام کردن هر دو یا ۴ هفته یکبار ضروری است. بسیاری از صاحبان لهاسا ترجیح می دهند که یک آرایشگر حرفه ای را برای سگ خود استخدام کنند، زیرا این کار هم برای آنها دشوار و وقت گیر است و هم آنها می توانند یاد بگیرند که چطور از پوشش لهاسا مراقبت و نگهداری کنند و این موضوع قطعا کار مبتدیان نیست.

در حقیقت کوتاه کردن موهای لهاسا برای کاهش کارهای نظافتی و آرایشی سگ در بین صاحبانی که این نژاد را دارند کار غیر معملولی نیست. پوشش او بسیار زیباست، اما مراقبت از آن بسیار سخت است.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند. ناخنهایش را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید. ناخنهای پای سگ به رگهای خونی متصل است و اگر بیش از اندازه کوتاه کنید ممکن است خونریزی کند –  وسگ ممکن است برای دفعه بعد که ناخن گیر را می بیند با شما همکاری نکند. بنابراین اگر تجربه این کار را ندارید از دامپزشک یا یک آرایشگر کمک بگیرید.

گوش او را باید هر هفته از لحاظ قرمزی یا بوی بد که نشانه های عفونت هستند بررسی کنید. گوش را یک پنبه مرطوب ملایم با PH متعادل تمیز کنید. چیزی را به داخل کانال گوش فرو نکنید؛ فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

سگها در مورد پاهایشان حساس اند، به پنجه های آنها رسیدگی کنید. داخل دهان را بررسی کنید.

همانطور که اورا نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب بر روی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند.

میزان سازگاری نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

در لیست چیزهای مورد علاقه لهاسا بچه ها معمولا در جای بالایی قرار ندارند. او معمولا تمایلی به تحمل رفتارها و شوخی های معمولی کودکان ندارد. بهترین گزینه برای لهاسا خانه هایی است که بچه های بزرگ دارند، بچه هایی که درک درستی از چگونگی رفتار با سگها را دارند. او برای خانواده هایی که بچه های کوچک یا بچه هایی که داد و بیداد زیاد دارند توصیه نمی شود.

اگر به درستی آموزش ببیند و اجتماعی شود سازگاری خوبی با سگهای دیگر دارد. او دوست دارد که یک رهبر باشد حتی در اطراف سگهای دیگری که از او بزرگتر هستند. او از اینکه در فعالیتهای سگهای بزرگ دیگر شرکت کند ترسی ندارد. لهاسا فکر می کند که یک سگ بزرگ است.

محل نگهداری نژاد لهاسا آپسو | Lhasa Apso

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید بستن