آیراوت

مشاوره رایگان و سفارش

بیماری های مشترک حیوان و انسان

بیماری های مشترک حیوان و انسان

حیوانات نیز مانند انسانها  بیمار می‌شوند و نیاز به درمان دارند. گاهی این بیماری حیوانات، بیماری های مشترک حیوان و انسان به انسان قابل انتقال است.

از زمان های قدیم به دلیل احتیاجاتی که انسان به حیوانات داشت، سعی میکردند ازحیوانات نگهداری کند تا بتوانند بعضی از نیازهایش را برآورده کنند. گاو، گوسفند، مرغ و خروس، گربه، سگ و اسب حیواناتی هستند که بیشتر با انسان ها زندگی می کنند.

طبق آمار، تقریبا ۳۹ بیماری مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد. بیشترین راه انتقال از نیش حشرات به انسان است که تقریبا ۴۸ نوع بیماری از طریق نیش‌زدن حیوانات بیمار به بدن انسان انتقال می یابد. همچنین ۴۲ بیماری مهم نیز از طریق خوردن غذا یا آب آلوده که مدفوع حیوانات در آن وجود دارد انتقال پیدا میکند. بنابراین نگهداری از حیوانات علیرغم داشتن فواید، ممکن است خطرناک باشد.

بیماری خراش گربه در آمریکا بسیار شایع است که ممکن است سالانه نزدیک به ۲۰ هزار نفر را مبتلا کند.

بیماری های مشترک حیوان و انسان

بیماری های خطرناکی که ممکن است از حیوان به انسان انتقال پیدا کند شامل هاری، تولارمی (بیماری عفونی خرگوش و موش)، طاعون، آبله میمونی، لیستریا و سیاه ‌زخم می باشد. مبتلا شدن به این بیماری ها گاهی منجر به مرگ می شود ولی خوشبختانه شیوع این بیماری ها نادر است.

مثلا بیماری خراش گربه در آمریکا بسیار شایع است که ممکن است سالانه نزدیک به ۲۰ هزار نفر را مبتلا کند و یا بطور میانگین نزدیک به ۲۰ تا ۴۰ درصد کودکان آمریکایی نوعی بیماری انگلی ناشی از ارتباط با سگ‌ها و گربه‌ها دارند اما خوشبختانه این بیماری ها خطرناک نیستند ولی در کل برای سلامت فرد مضر هستند. در زیر به برخی از این بیماری های میپردازیم.

بیماری حیوانات | انواع بیماری های مشترک بین انسان و دام - پرشین پت شاپ

 

بیماری حیوانات: بیماری توکسوپلاسموز

معمولا گربه های ولگرد خیابانی دچار انگل توکسوپلاسموز هستند. این انگل از طریق مدفوع حیوان به انسان انتقال می یابد  زیرا تخم این انگل از طریق مدفوع، از سگ یا گربه دفع می شود. این بیماری بیشتر افراد حساس مانند کودکان، زنان باردار و بیماران تحت شیمی درمانی را تحت تاثیر قرار می دهد و بهتراست این افراد از مواجه با حیوانات خودداری کنند.

نشانه های این بیماری مانند آنفلوآنزا است وشامل درد های عضلانی می باشد که حدود یک ماه طول می کشد. بیشتر مبتلایان از گوشت خام استفاده می کردند. بیشترین عوارض در زنان باردار به وجود می آید و عفونت به جنین منتقل می شود که مشکلات طولانی مدتی را بعد از تولد برای نوزاد به همراه دارد.

گربه‌ها معمولا ناقل میکروب «بارتونلا هنسلا» هستند و تقریبا نصف گربه ها حداقل یک بار در عمرشان به این میکروب مبتلا می شوند، ولی ظاهرا سالم هستند. این میکروب از طریق خراش گربه بر روی بدن انسان، به انسان انتقال پیدا می کند.

بیماری حیوانات | انواع بیماری های مشترک بین انسان و دام - پرشین پت شاپ

طاعون

بیشتر موش ها ناقل باکتری طاعون هستند، ولی گاهی گربه‌ها کک‌های آلوده را از موش‌های مبتلا می گیرند و براحتی ناقل باکتری طاعون می شوند.

تب کیو

این بیماری از طریق نوعی کنه به انسان انتقال پیدا می کند که بیشتر از حیوانات روستایی قابل انتقال است تا حیوانات دیگر. اما گاهی گربه ها هم ناقل این بیماری هستند. نشانه‌های این بیماری شامل تب، سردرد، درد معده و قفسه سینه، اسهال و حالت تهوع می باشد. این بیماری گاهی باعث التهاب قلب می شود که در افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند می تواند خطر ناک باشد. 

عفونت لپتوسپیرا

این عفونت از طریق تماس مستقیم با آب، غذا یا خاک آلوده به ادرار حیوانات مبتلا به این میکروب، منتقل می شود. در صورت عدم درمان باعث مشکلات کبدی، تنفسی، نارسایی کلیه و عفونت های مغزی و نخاعی می شود و در موارد شدیدتر باعث مرگ انسان نیز می شود. علایم این بیماری شامل تب بالا، سردرد شدید، استفراغ و درد ماهیچه ای می باشد. این بیماری با زردی پوست و قرمزی چشم ها، درد شکمی، اسهال و خارش های پوستی همراه است.

عفونت سالمونلا

در صورت تماس با مدفوع حیوان آلوده، فرد به این بیماری مبتلا می شود علایم این بیماری عفونت‌های شدید معده‌ای و روده‌ای است. و در کودکان کم‌سن و سال باعث مشکلات کلیوی می شود. تخم این باکتری، مدت زمان طولانی درون خاک زنده می ماند و وقتی انسان آنها را می خورد کرم های باریک در درون روده ها تخمک گذاری می کنند و بیماری گسترش پیدا می کند. نشانه های این بیماری ذات الریه، تب، سرفه و آسم می باشد. این بیماری گاهی به شبکیه چشم نیز آسیب می رساند و باعث کاهش بینایی یا کوری در فرد می شود. طبق آمار ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ کودک در سال  بدلیل ابتلا به عفونت کرم های حلقوی در چشمشان، بینایی خود را از دست می دهند.

بیماری طوطی

پرندگان نیز مانند سایر حیوانات ممکن است بیماریها را به انسان انتقال دهند یکی از این نوع بیماری ها بیماری طوطی است ولی بسیار نادر است. نشانه های آن شامل تب و لرز، سردرد، درد عضلانی و خشکی سرفه‌ها است. گاهی این بیماری کشنده است و گاهی باعث مشکلات عصبی در فرد مبتلا می شود.

 

نکاتی که باید رعایت کنید

افرادی که در معرض خطر هستند با رعایت این نکات می توانند مانع ابتلا به این بیماری ها شوند.

  • ممکن است بطور ناخواسته با مدفوع حیوان تماس پیدا کنید بهتر است بعد از تماس احتمالی با مدفوع، دست‌ها را با آب و صابون بشویید.
  • حیوانات خانگی خود را بطور منظم برای چکاپ یا واکسیناسیون نزد دامپزشک ببرید.
  • اگر سگ یا گربه ای شما را گاز گرفت، محل گاز گرفتگی را با آب و صابون بشویید.
  • در صورت داشتن حیوان خانگی، قبل از غذا خوردن دست خود را با آب و صابون بشویید.
  • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید بیشتر مراقب باشند تا حیوان خانگی آنهارا گاز نگیرد یا لیس نزند هر گونه خراش روی بدن آنها ممکن است خطرناک باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید بستن