آیراوت

مشاوره رایگان و سفارش

آموزش شستن سگ و گربه

شستن سگ و گربه

برای آموزش شستن سگ و گربه نکاتی وجود دارد که در ادامه بیان می کنیم.

سگ و گربه خانگی نیاز به مراقبت و رسیدگی دارند. آنها دیگر در محیط بیرون از خانه زندگی نمی کنند تا برحسب غریزه، نیازهای خوراک و بهداشت خود را تامین کنند. سگ و گربه های خیابانی با خوابیدن و غلط زدن خود بر روی زمین خاکی، خود را تمیز می کنند اما پت خانگی نیاز به استحمام دارد. گربه ها و سگ ها به یک روش استحمام می شوند البته با فرق اینکه گربه از آب دوری می کند و سگ آب را دوست دارد.

آموزش شستن سگ و گربه

سگ ها به طور غریزی شنا بلد هستند مخصوصا سگ های نژاد بزرگ ولی همه چیز به عادت یک حیوان خانگی برمی گردد. اگر ما در تولگی پت خود را حمام کنیم، در زمان بالغ بودن، ترسی از آب نخواهد داشت.

سگ به طور میانگین ماهیانه و گربه دو ماه یک بار احتیاج به استحمام دارد زیرا گربه ها برخلاف سگ ها، مدام در حال لیسیدن و تمیز کردن خود می باشند.

لوازم بهداشتی سگ و گربه

  • حوله: حوله باید مناسب با جثه پت باشد و باید حوله مخصوص گربه و سگ خود را تهیه نمایید.
  • شامپو: شامپو سگ یا گربه باید مناسب با جنس وکوتاهی و بلندی موی پت برا شستن سگ خانگی و گربه باشد. سگ ها و گربه های مو بلند معمولا نیازمند شامپوهایی هستند که حاوی نرم کننده و ضد گره می باشد تا موهای ابریشمی و نرمی بعد از حمام داشته باشند. شامپو خشک گربه یا سگ که به صورت پودری هستند، نیز مناسب می باشد اما باید خشک استفاده شود و برای داخل حمام کاربردی ندارد. شامپو نامناسب گاه موجب خشکی بدن و شوره مخصوصا در گربه میشود. PH بدن سگ و گربه با انسان متفاوت است؛ به همین دلیل هیچ گاه از شامپوهای انسانی برای پت خود استفاده نکنید. یکی از علت های خشکی پوست سگ و گربه، شوره است. شوره پوست بدن حیوان است که به دلایل مختلف باعث ریختن زود هنگام پوست بدن می شود که معمولا در لابه لای موی حیوان وجود دارد. یکی از علت های شوره گربه، منابع حساسیت زای موجود در خانه است که باید شناسایی شود و از محیط خانه دور شود.

از دیگر علل شوره سگ یا گربه می توان به انگل هایی مانند مایت کک و کنه اشاره کرد که باید توسط دامپزشک نمونه برداری شود و داروی مناسب تجویز شود.

دلایل دیگری مانند چاقی، سرطان، قرار گرفتن طولانی مدت درآفتاب و آب و هوای خشک موجب شوره گربه یا سگ می شود که که خشکی را می توان به کمک یک دستگاه بخور برطرف کرد.

  • مسواک و خمیر دندان: باید مخصوص پت باشد. خمیر دندان سگ و گربه با طعم های گوشت و مرغ است و حاوی دنتال برای از بین بردن جرم دندان سگ می باشد.
  • برس از دیگر وسایل بهداشتی سگ و گربه  می باشد.
  • ناخن گیر: ناخن گیر های مختلفی در پت شاپ ها وجود دارد که به صورت قیچی و … می باشد. اگر در هنگام کوتاه کردن ناخن احساس کردید ناخن در حال پودر شدن است، باید به دامپزشک مراجعه کنید زیرا از کمبود کلسیم رنج می برد. گرفتن ناخن پت با ناخن گیر سگ یا گربه یکی از اساسی ترین نیازهای پت می باشد.

ناخن کوتاه آراستگی را در پت شما نمایان می کند و از چنگ زدن و پنجول کشیدن به وسایل خانه و غیره ممانعت می کند. هم چنین از آلودگی هایی که طی مدت زمانی به ناخن هایشان نفوذ می کند، رهایی پیدا می کند. اگر ناخن های پت خود را کوتاه نکنید، به طور طبیعی بلند شده و به داخل پنجه ها فرو می رود و موجب زخم و عفونت می شود. هم چنین گاهی اوقات دیده شده که ناخن های بلند مانع راحت قدم زدن پت می شود.

نکته قابل توجه این است که در حیوانات خانگی ناخن های پاهای جلویی سریع تر از پاهای عقبی رشد می کند.

نحوه گرفتن ناخن سگ و گربه

ناخن سگ از یک پوسته بیرونی ویک بخش نرم که شامل عصب  و رگ های خونی است، تشکیل شده است که به عنوان quick نام گذاری شده است. قبل ازاینکه شما بخواهید ناخن پت خود را کوتاه کنید، باید با سگ خود دوست باشید و او در بغل شما احساس آرامش کند.

گاه ناخن های پت به رنگ سیاه است که دیگر رگ خونی در آن دیده نمی شود و شما باید ۲ میلی متر از قسمت مخروطی سر ناخن را بگیرید که آسیبی به رگ خونی نرسد. ناخن سگ و گربه را باید از جایی که رگ خونی تمام می شود، کوتاه کرد. گاه با یک تکان ناگهانی توسط پت، ناخن بیشتر از حد مجاز کوتاه می شود و خون ریزی می کند که باید ناخن را برای چند دقیقه در لیوان پر از آرد فرو برد.

در صورتی که شدت خونریزی ناخن سگ و گربه زیاد بود، یک ثانیه میله داغی را روی ناخن بگذارید تا خون فورا بند آید. اگر بند نیامد، فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.

  • سشوار: پس از شستن سگ خانگی یا گربه، باید سشوار را با فاصله مناسب روی بدن حیوان به طور یکنواخت نگه دارید تا کاملا خشک شود.

نحوه شستن سگ خانگی و گربه خانگی

برای شستن سگ خانگی، ابتدا آب حمام را ولرم کرده پت را به آرامی به حمام میاوریم و ابتدا قطره ای و سپس آرام آرام آب را روی بدنش بریزید. سر حیوان آخرین قسمتی باشد که حمام می شود.

هر شخصی روش خاصی برای استحمام پت خود انتخاب می کند اما اگر وان کوچکی را نصفه آب کنید و پت را درون آب بگذارید تا هم آرامش خود حیوان حفظ شود و هم شما بتوانید به بهترین شکل پت را حمام کنید. دقت کنید در گوش و بینی حیوان به هیچ وجه آب نرود.

در هنگام شستن سگ با شامپو و سپس ماساژ دادن، فورا آب بریزید و مانع از لیسیدن و خوردن کف توسط پت شوید. در نظر داشته باشید شما یک حیوان کوچک را با خود حمام برده اید بنابراین مانند یک نوزاد او را سریع خشک کنید تا نفس حیوان در هوای مرطوب و گرم حمام نگیرد. هنگامی که کامل خشک شد، شروع به برس کشی نمایید. برس باید روزانه کشیده شود و مقدار مویی که قرار است در کل روز در خانه ریخته شود، توسط برس جمع می شود. شستن سگ و گربه با شامپو بچه توصیه نمی شود زیرا موجب شوره و خشکی پوست پت می شود.

علت های گوناگونی برای ریزش موی گربه و سگ در خانه وجود دارد مانند تغییر فصل رسیدن به سن بلوغ، خوردن غذاهای چرب و ادویه دار و … .

با دامپزشک خود مطرح کنید تا داروی مناسبی تجویز کند و یا از قرص های مخصوص ریزش موی سگ و گربه در پت شاپ ها تهیه کنید.

نکته ی بسیار مهم این است که حتما از پت شاپ ها و سایت های اینترنتی معتبر که نماد الکترونیکی دارند، خرید نمایید. متاسفانه این روزها جنس های تاریخ مصرف گذشته و غیر استاندارد در پت شاپ ها و سایت های غیر معتبر به وفور یافت می شود. پس در انتخاب کالاهای خود دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید بستن