آیراوت

مشاوره رایگان و سفارش

آب های خطرناک برای نوشیدن سگ

آب های خطرناک برای نوشیدن سگ

در این مقاله از وبسایت آیراوت، ما به شما معرفی می کنیم آب های خطرناک برای نوشیدن سگ و دلایل آن را توضیح می دهیم. همچنین به شما نشان می دهیم چگونه می توانید میزان آب مورد نیاز سگ خود را تعیین کنید و از خشکی بدن یا آب زیادی در بدن آن جلوگیری کنید. پس با ما همراه باشید.

سگ ها از جمله حیواناتی هستند که به آب برای زنده ماندن و سلامتی نیاز دارند. آب یکی از اجزای اصلی سلول های سالم و زنده بدن به شمار می رود و بدون مصرف مایعات کافی، بدن سگ به درستی کار نخواهد کرد و دچار خشکی بدن خواهد شد. اما آیا هر آبی که برای ما مناسب است، برای سگ ها هم مناسب است؟ پاسخ این سوال منفی است. برخی از آب ها می توانند برای سگ ها خطرناک باشند و باعث بیماری ها و مشکلاتی در سلامتی آنها شوند.

آب استخر برای سگ

اگر سگ شما عاشق شنا کردن در استخر است، باید مراقب باشید که از آب استخر بنوشد. آب استخر شامل مواد شیمیایی متنوعی از جمله کلر است که برای ضدعفونی آب استفاده می شود. وقتی یک سگ آب استخر را می نوشد، بیشتر از حد لازم برای سلامتش کلر می بلعد و همچنین ممکن است مواد شیمیایی دیگری را هم قورت بدهد. این مواد می توانند باعث تحریک یا آسیب به مخاط دهان، گلو، معده و روده های سگ شوند و علائمی مانند استفراغ، اسهال، تهوع، بی اشتهایی، تب، لرز و بی حالی ایجاد کنند. همچنین ممکن است جلبک، کرم و حشرات، باکتری ها و مواد خطرناک دیگری هم در استخر باشند که می توانند عفونت های خطرناکی را در سگ ایجاد کنند. مسلما یک جرعه کوچک از آب استخر سگ شما را به قسمت اورژانس دامپزشکی نخواهد کشاند، اما تلاش کنید تا حد امکان حیوانتان را از خوردن آب استخر بازدارید. برای این کار می توانید به سگ خود آموزش دهید که از آب استخر دوری کند یا زمانی که در استخر شنا می کند، یک کمربند نجات یا یک لباس شنا برای او بپوشانید تا سرش بالاتر از آب باشد. همچنین بعد از شنا کردن، سگ خود را با آب تمیز بشویید تا مواد شیمیایی از بدن و موهای او برود.

آب یخ یا برف برای سگ

بعضی از سگ ها علاقه مند به خوردن یخ یا برف هستند و ممکن است برای شما جذاب به نظر برسد که به سگ خود آب یخ بدهید تا خنک شود. اما آیا این کار برای سگ خوب است؟ پاسخ این سوال منفی است. آب یخ یا برف نوع مناسبی از آب برای سگ ها نیست و حتی برای آنها خطرناک است. آب یخ یا برف می تواند باعث اختلال در دمای بدن سگ شود و سبب شود که سگ سرما بخورد یا دچار التهاب گلو یا مشکلات تنفسی شود. همچنین آب یخ یا برف می تواند باعث اسپاسم یا انقباض عضلات معده سگ شود و علائمی مانند استفراغ، اسهال، تهوع، بی اشتهایی، تب، لرز و بی حالی ایجاد کند. برخی از سگ ها هم ممکن است به آب یخ یا برف حساسیت داشته باشند و دچار واکنش های آلرژیک شوند. بنابراین، به یک سگ آب یخ ندهید و به او اجازه ندهید که برف بخورد. آب نوشیدنی سگ در فصل تابستان یا در دمای اتاق در زمستان می تواند کمی خنک باشد، اما نباید بیش از حد سرد باشد. بهتر است که آب سگ را در یک جای سایه دار و خنک نگه دارید و از قرار دادن آن در معرض نور خورشید بپرهیزید. آب خورشید زده می تواند باکتری ها و میکروب های مضری را در خود جای دهد که برای سگ ها خطرناک است. همیشه از آب تمیز و تازه برای سگ خود استفاده کنید و آب را در طول روز چندین بار عوض کنید. اگر سگ شما آب را نمی نوشد، ممکن است دچار مشکلاتی باشد که نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد. بنابراین، به رفتار و روحیه سگ خود توجه کنید و از او مراقبت کنید.

آب شور برای سگ

آب شور یا آب دریا یکی از آب هایی است که برای سگ ها خطرناک است. آب شور شامل مقدار زیادی نمک است که برای بدن سگ مضر است. وقتی یک سگ آب شور را می نوشد، نمک به میزان زیادی وارد بدن او می شود و باعث می شود که بدن سگ آب را از سلول ها بیرون بکشد تا تعادل نمک را حفظ کند. این باعث می شود که سلول ها خشک شوند و عملکرد آنها اختل شود. همچنین نمک می تواند باعث تحریک یا آسیب به مخاط دهان، گلو، معده و روده های سگ شود و علائمی مانند استفراغ، اسهال، تهوع، بی اشتهایی، تب، لرز و بی حالی ایجاد کند. در موارد شدید، ممکن است سگ دچار مسمومیت نمک شود که می تواند باعث تشنج، کما، شل شدن عضلات، کاهش فشار خون، کم خونی، خونریزی داخلی، کمبود اکسیژن در مغز و حتی مرگ شود. بنابراین، به سگ خود اجازه ندهید که از آب دریا بنوشد و اگر قصد دارید با او به ساحل بروید، حتما یک ظرف آب تمیز و تازه برای او ببرید و از او مراقبت کنید. بعد از بازی کردن در آب دریا، سگ خود را با آب تمیز بشویید تا نمک از بدن و موهای او برود.

آب شیر مشکوک برای سگ

 آب شیر یکی از منابع غذایی مهم برای بسیاری از حیوانات است، اما آیا برای سگ‌ها هم مناسب است؟ پاسخ این سوال بستگی به چند عامل دارد. اول اینکه آب شیر باید تازه و تمیز باشد. آب شیری که بوی بدی دارد یا تاریخ انقضای آن گذشته است، می‌تواند باکتری‌های مضری را در بر داشته باشد که ممکن است سبب اسهال، استفراغ، تهوع و عفونت‌های دیگر در سگ شود. دوم اینکه سگ باید تحمل لاکتوز داشته باشد. لاکتوز یک قندی است که در شیر و محصولات لبنی یافت می‌شود و برای هضم آن نیاز به یک آنزیم به نام لاکتاز داریم. برخی از سگ‌ها این آنزیم را کافی ندارند و اگر شیر بخورند ممکن است علائمی مانند نفخ، گاز، اسهال و درد شکم داشته باشند. بنابراین، قبل از اینکه به سگ خود شیر بدهید، باید از پزشک دامپزشکی مشورت بگیرید و مقدار کمی را به عنوان آزمایش امتحان کنید.

آب از ظرف کثیف یا توالت برای سگ

بعضی از سگ‌ها علاقه‌مند به نوشیدن آب از ظرف‌های کثیف یا توالت هستند، اما آیا این کار برای آن‌ها خطرناک است؟ پاسخ این سوال نیز بستگی به چند عامل دارد. اول اینکه آب از ظرف‌های کثیف یا توالت ممکن است حاوی باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، مواد شیمیایی و آلودگی‌های دیگر باشد که می‌توانند سبب بیماری‌های گوارشی، تنفسی، پوستی و عفونی در سگ شوند. دوم اینکه سگ باید از واکسن‌های لازم محافظت شده باشد. برخی از بیماری‌هایی که می‌توانند از طریق آب آلوده منتقل شوند، مانند لپتوسپیروز، پاروویروز و کین‌کاف، می‌توانند جان خطرناک باشند و برای پیشگیری از آن‌ها نیاز به واکسیناسیون دارند. بنابراین، بهتر است که به سگ خود آب تمیز و سالم بدهید و از دسترسی آن به ظرف‌های کثیف یا توالت جلوگیری کنید.

آب راکد یا قارچی برای سگ

 آب راکد یا قارچی آبی است که در محل‌هایی مانند حوضچه‌ها، استخرها، برکه‌ها، جوی‌ها یا لوله‌ها قرار دارد و به دلیل عدم جریان و تهویه، می‌تواند رنگ، بو، طعم یا بافت عجیبی پیدا کند. برخی از سگ‌ها ممکن است از نوشیدن یا شنا کردن در این نوع آب لذت ببرند، اما آیا این کار برای آن‌ها مضر است؟ پاسخ این سوال مثبت است. آب راکد یا قارچی می‌تواند حاوی موجودات زنده‌ای مانند پروتوزوآ‌ها، کرم‌ها، انگل‌ها و حشرات باشد که می‌توانند سبب بیماری‌هایی مانند گیاردیازیس، کریپتوسپوریدیوز، توکسوپلاسموزیس و هارت‌ورم شوند. همچنین، آب راکد یا قارچی می‌تواند حاوی مواد شیمیایی یا سمومی مانند نیترات، فلزات سنگین، کودهای شیمیایی و آلگ‌های سمی باشد که می‌توانند سبب بیماری‌هایی مانند مسمومیت، کم‌خونی، کبد چرب، کلستریدیوم و آلگ‌زا شوند. بنابراین، به شدت توصیه می‌شود که از نوشیدن یا شنا کردن سگ خود در آب راکد یا قارچی خودداری کنید و اگر این کار را انجام داد، به سرعت به پزشک دامپزشکی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید بستن